Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Ekopracownia dla naszej szkoły

Ekopracownia dla naszej szkoły

W poniedziałek, 5 czerwca, w Światowym Dniu Ochrony Środowiska, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa wielkopolskiego, które otrzymały dofinansowanie na utworzenie lub doposażenie ekopracowni w ramach „Regionalnego Programu Wsparcia Edukacji Ekologicznej”

Wydarzenie odbyło się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy udziale znamienitych gości. Podczas uroczystości obecni byli m.in. Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu pani Jolanta Ratajczak, Wojewoda Wielkopolski pan Michał Zieliński, I Wicewojewoda Wielkopolski pani Aneta Niestrawska, Wicekurator Oświaty pani Aleksandra Kuź.

Uroczystość stanowiła podsumowanie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć polegających na utworzeniu lub doposażeniu pracowni szkolnej przyrodniczej albo dotyczącej odnawialnych źródeł energii w szkołach podstawowych lub ponadpodstawowych z terenu województwa wielkopolskiego.

Nabór miał charakter dwuetapowy. W pierwszym etapie wielkopolskie szkoły składały karty zgłoszeniowe podlegające ocenie kapituły konkursowej. II etap to nabór główny dedykowany tym szkołom, których karty zgłoszeniowe uzyskały pozytywną ocenę kapituły konkursowej. W ramach tego etapu organy prowadzące daną szkołę składały do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wniosek o dofinansowanie wraz z opisem merytorycznym przedsięwzięcia.

W tegorocznym pilotażowym naborze dofinansowanie uzyskało łącznie 60 wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym 35 szkół w naborze wniosków o dofinansowanie na utworzenie pracowni szkolnej przyrodniczej oraz 25 szkół w naborze wniosków o dofinansowanie pracowni szkolnej dotyczącej odnawialnych źródeł energii – OZE. Dofinansowanie na ekopracownię przyrodniczą mogła uzyskać tylko jedna szkoła w każdym powiecie, podobnie jedna szkoła z powiatu mogła uzyskać środki na urządzenie ekopracowni OZE.

W gronie zwycięzców konkursu znalazła się Szkoła Podstawowa w Doruchowie. Nad stroną metodyczną i merytoryczną wniosku pracował powołany zespół nauczycieli w składzie: D. Pluta, D. Dębek, E. Kowalczyk, S. Guzenda. Musiał on przy wsparciu dyrekcji szkoły w bardzo krótkim czasie przygotować zgłoszenie (kilkuminutowy film, wizualizację pracowni, harmonogram zajęć, rodzaj i cele prowadzonych działań proekologicznych przewidzianych do przeprowadzenia w związku z zorganizowaniem pracowni, kosztorys remontu i zakupu wyposażenia z określeniem celowości ich zakupu, wskazać docelowe grupy odbiorców objętych uczestnictwem bezpośrednim lub pośrednim w projekcie w najbliższym roku, konspekt przykładowych zajęć proekologicznych prowadzonych z wykorzystaniem pracowni). Po uzyskaniu akceptacji w I etapie zespół nauczycieli przygotowywał najważniejszą, merytoryczną część do projektu. Pozostałe wymogi zgłaszanego wniosku bardzo sprawnie opracowała pracownica Urzędu Gminy w Doruchowie, A. Połomska.

Uzyskane środki finansowe na urządzenie pracowni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 50000 zł – 90% przedsięwzięcia oraz 5600 zł. środków własnych, które przydzielił na realizację Urząd Gminy w Doruchowie. Realizacja instalacji pracowni przewidziana jest do końca listopada. Podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim każda zwycięska szkoła otrzymała również atrakcyjny upominek edukacyjny, tzn. nowoczesny mikroskop optyczny, który będzie doskonałą zachętą dla uczniów zainteresowanych prowadzeniem badań w zakresie przedmiotów przyrodniczych. Mikroskopy pozwalają na obserwowanie budowy tkanek roślin, zwierząt oraz innych obiektów, dzięki czemu lekcje prowadzone są w ciekawy, atrakcyjny sposób.

Zorganizowanie nowoczesnej, dobrze urządzonej pracowni przyrodniczej z pewnością w sposób znaczący przyczyni się do podniesienia jakości nauczania oraz kształtowania właściwych postaw ekolologicznych nie tylko wśród uczniów naszej szkoły. W zadaniach związanych z realizacją projektu przewidziano różnego typu zajęcia także dla dorosłych, uczniów z innych szkół, niepełnosprawnych z miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej, rodziców a także dzieci z Publicznego Przedszkola w Doruchowie

 

Data dodania: 2023-06-07 10:59:58
Data edycji: 2023-06-07 11:30:34
Ilość wyświetleń: 299

METEO

Dane meteorologiczne ze skrzynek umieszczonych na boisku szkolnym
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej