Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Ekopracownia dla naszej szkoły

Ekopracownia dla naszej szkoły

W poniedziałek, 5 czerwca, w Światowym Dniu Ochrony Środowiska, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa wielkopolskiego, które otrzymały dofinansowanie na utworzenie lub doposażenie ekopracowni w ramach „Regionalnego Programu Wsparcia Edukacji Ekologicznej”

Wydarzenie odbyło się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy udziale znamienitych gości. Podczas uroczystości obecni byli m.in. Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu pani Jolanta Ratajczak, Wojewoda Wielkopolski pan Michał Zieliński, I Wicewojewoda Wielkopolski pani Aneta Niestrawska, Wicekurator Oświaty pani Aleksandra Kuź.

Uroczystość stanowiła podsumowanie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć polegających na utworzeniu lub doposażeniu pracowni szkolnej przyrodniczej albo dotyczącej odnawialnych źródeł energii w szkołach podstawowych lub ponadpodstawowych z terenu województwa wielkopolskiego.

Nabór miał charakter dwuetapowy. W pierwszym etapie wielkopolskie szkoły składały karty zgłoszeniowe podlegające ocenie kapituły konkursowej. II etap to nabór główny dedykowany tym szkołom, których karty zgłoszeniowe uzyskały pozytywną ocenę kapituły konkursowej. W ramach tego etapu organy prowadzące daną szkołę składały do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wniosek o dofinansowanie wraz z opisem merytorycznym przedsięwzięcia.

W tegorocznym pilotażowym naborze dofinansowanie uzyskało łącznie 60 wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym 35 szkół w naborze wniosków o dofinansowanie na utworzenie pracowni szkolnej przyrodniczej oraz 25 szkół w naborze wniosków o dofinansowanie pracowni szkolnej dotyczącej odnawialnych źródeł energii – OZE. Dofinansowanie na ekopracownię przyrodniczą mogła uzyskać tylko jedna szkoła w każdym powiecie, podobnie jedna szkoła z powiatu mogła uzyskać środki na urządzenie ekopracowni OZE.

W gronie zwycięzców konkursu znalazła się Szkoła Podstawowa w Doruchowie. Nad stroną metodyczną i merytoryczną wniosku pracował powołany zespół nauczycieli w składzie: D. Pluta, D. Dębek, E. Kowalczyk, S. Guzenda. Musiał on przy wsparciu dyrekcji szkoły w bardzo krótkim czasie przygotować zgłoszenie (kilkuminutowy film, wizualizację pracowni, harmonogram zajęć, rodzaj i cele prowadzonych działań proekologicznych przewidzianych do przeprowadzenia w związku z zorganizowaniem pracowni, kosztorys remontu i zakupu wyposażenia z określeniem celowości ich zakupu, wskazać docelowe grupy odbiorców objętych uczestnictwem bezpośrednim lub pośrednim w projekcie w najbliższym roku, konspekt przykładowych zajęć proekologicznych prowadzonych z wykorzystaniem pracowni). Po uzyskaniu akceptacji w I etapie zespół nauczycieli przygotowywał najważniejszą, merytoryczną część do projektu. Pozostałe wymogi zgłaszanego wniosku bardzo sprawnie opracowała pracownica Urzędu Gminy w Doruchowie, A. Połomska.

Uzyskane środki finansowe na urządzenie pracowni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 50000 zł – 90% przedsięwzięcia oraz 5600 zł. środków własnych, które przydzielił na realizację Urząd Gminy w Doruchowie. Realizacja instalacji pracowni przewidziana jest do końca listopada. Podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim każda zwycięska szkoła otrzymała również atrakcyjny upominek edukacyjny, tzn. nowoczesny mikroskop optyczny, który będzie doskonałą zachętą dla uczniów zainteresowanych prowadzeniem badań w zakresie przedmiotów przyrodniczych. Mikroskopy pozwalają na obserwowanie budowy tkanek roślin, zwierząt oraz innych obiektów, dzięki czemu lekcje prowadzone są w ciekawy, atrakcyjny sposób.

Zorganizowanie nowoczesnej, dobrze urządzonej pracowni przyrodniczej z pewnością w sposób znaczący przyczyni się do podniesienia jakości nauczania oraz kształtowania właściwych postaw ekolologicznych nie tylko wśród uczniów naszej szkoły. W zadaniach związanych z realizacją projektu przewidziano różnego typu zajęcia także dla dorosłych, uczniów z innych szkół, niepełnosprawnych z miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej, rodziców a także dzieci z Publicznego Przedszkola w Doruchowie

 

Data dodania: 2023-06-07 10:59:58
Data edycji: 2023-06-07 11:30:34
Ilość wyświetleń: 402

METEO

Dane meteorologiczne ze skrzynek umieszczonych na boisku szkolnym
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej