Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Historia szkoły

Historia szkoły

Doruchów to wieś gminna położona w południowo – wschodniej części Wielkopolski.

 

Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska właściciela majątku, którym był „Doruch” lub „Duruch” Najstarszy dokument o Doruchowie pochodzi z roku 1213.Pierwszą szkołę wybudowano w Doruchowie w 1809r – była to mała jednoklasowa szkoła do której uczęszczały dzieci z osiedli: Dąbrówka, Gruszkowy, Kuźnica Stara, Pustkowie Gaj, Pustkowie Kowalówna, Skierza Młyn, Wrzosy i Zalesie.

 

Od roku 1880 powstaje szkoła dwuklasowa. W roku 1903 wybudowano w środku wsi Doruchów szkołę tzw. „czerwoną”. Do tej szkoły i do istniejącej obok szkoły zwanej „białą” uczęszczały wszystkie dzieci. Nauka odbywała się w języku niemieckim z wyjątkiem jednej godziny tygodniowo -religii- dla dzieci katolickich, prowadzonej po polsku. W 1909r. wybudowano jeszcze jedna szkołę tzw. „ewangelicką” do której odtąd chodziły tylko dzieci ewangelickie.

 

Taki stan istniał do marca 1919r. Po odzyskaniu niepodległości powstaje polska szkoła. W 1938 r. gmina postanowiła wybudować nową szkołę siedmioklasową. Szybko przystąpiono do pracy. Do zimy 1938r. były wyciągnięte mury, ustawiono konstrukcję dachu, pobudowano kominy, pokryto dachówką i zainstalowano rynny. W 1939r. sprowadzono materiał potrzebny do wykończenia budynku szkolnego.

 

Niestety we wrześniu 1939r. wybuchła II wojna światowa i budowa szkoły została wstrzymana. W czasie II wojny światowej naukę kontynuowały tylko dzieci niemieckie, uczyły się one w budynku szkoły ewangelickiej i „czerwonej”. W szkole „białej” uruchomiono Ochronę. Wiosną 1944r. władze niemieckie zarządziły rozbiórkę nowego budynku szkolnego. Do ostatecznej rozbiórki nie doszło, gdyż zabrakło czasu (front wschodni z błyskawiczną szybkością przesuwał się na zachód).

 

Po oswobodzeniu Doruchowa przystąpiono do zorganizowania szkoły, którą otwarto w marcu 1945 r. przy udziale władz oraz rodziców i dzieci. Praca odbywała się w bardzo trudnych warunkach, brakowało podręczników, zeszytów, opału, wykwalifikowanej kadry itp. Wiosną w 1945 zorganizowano kursy dla dorosłych (3 szczeble) – najwyższy zdawał egzamin z zakresu 7 klas. Po oswobodzeniu od okupanta Gmina rozpoczęła pracę nad dokończeniem budowy szkoły. Prace rozpoczęto w październiku 1945r. 28 sierpnia1948r. odbyło się poświęcenie siedmioklasowej szkoły. Szkoła przechodziła różne koleje była m. in. Zbiorczą Szkołą Gminną. Ważnym wydarzeniem dla szkoły była uroczystość nadania Szkole imienia Powstańców Wielkopolskich i ufundowania sztandaru. Uroczystość ta miała miejsce 9 maja 1977r.Od tego czasu corocznie obchodzony jest Dzień Patrona Szkoły.

 

Przypada on zazwyczaj przed zakończeniem l okresu nauki. Mimo różnych przemian zachodzących w oświacie szkoła funkcjonuje nadal, składa się z 12 oddziałów, (które uczą się w dwóch budynkach szkolnych). W 30 rocznicę nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich 9 maja 2007 r. odbyła się w szkole uroczystość wręczenia nowego sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców.

Data dodania: 2018-08-08 13:03:00
Data edycji: 2019-10-22 20:39:48
Ilość wyświetleń: 2544

METEO

Dane meteorologiczne ze skrzynek umieszczonych na boisku szkolnym
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej