Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Historia szkoły

Historia szkoły

Doruchów to wieś gminna położona w południowo – wschodniej części Wielkopolski.

 

Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska właściciela majątku, którym był „Doruch” lub „Duruch” Najstarszy dokument o Doruchowie pochodzi z roku 1213.Pierwszą szkołę wybudowano w Doruchowie w 1809r – była to mała jednoklasowa szkoła do której uczęszczały dzieci z osiedli: Dąbrówka, Gruszkowy, Kuźnica Stara, Pustkowie Gaj, Pustkowie Kowalówna, Skierza Młyn, Wrzosy i Zalesie.

 

Od roku 1880 powstaje szkoła dwuklasowa. W roku 1903 wybudowano w środku wsi Doruchów szkołę tzw. „czerwoną”. Do tej szkoły i do istniejącej obok szkoły zwanej „białą” uczęszczały wszystkie dzieci. Nauka odbywała się w języku niemieckim z wyjątkiem jednej godziny tygodniowo -religii- dla dzieci katolickich, prowadzonej po polsku. W 1909r. wybudowano jeszcze jedna szkołę tzw. „ewangelicką” do której odtąd chodziły tylko dzieci ewangelickie.

 

Taki stan istniał do marca 1919r. Po odzyskaniu niepodległości powstaje polska szkoła. W 1938 r. gmina postanowiła wybudować nową szkołę siedmioklasową. Szybko przystąpiono do pracy. Do zimy 1938r. były wyciągnięte mury, ustawiono konstrukcję dachu, pobudowano kominy, pokryto dachówką i zainstalowano rynny. W 1939r. sprowadzono materiał potrzebny do wykończenia budynku szkolnego.

 

Niestety we wrześniu 1939r. wybuchła II wojna światowa i budowa szkoły została wstrzymana. W czasie II wojny światowej naukę kontynuowały tylko dzieci niemieckie, uczyły się one w budynku szkoły ewangelickiej i „czerwonej”. W szkole „białej” uruchomiono Ochronę. Wiosną 1944r. władze niemieckie zarządziły rozbiórkę nowego budynku szkolnego. Do ostatecznej rozbiórki nie doszło, gdyż zabrakło czasu (front wschodni z błyskawiczną szybkością przesuwał się na zachód).

 

Po oswobodzeniu Doruchowa przystąpiono do zorganizowania szkoły, którą otwarto w marcu 1945 r. przy udziale władz oraz rodziców i dzieci. Praca odbywała się w bardzo trudnych warunkach, brakowało podręczników, zeszytów, opału, wykwalifikowanej kadry itp. Wiosną w 1945 zorganizowano kursy dla dorosłych (3 szczeble) – najwyższy zdawał egzamin z zakresu 7 klas. Po oswobodzeniu od okupanta Gmina rozpoczęła pracę nad dokończeniem budowy szkoły. Prace rozpoczęto w październiku 1945r. 28 sierpnia1948r. odbyło się poświęcenie siedmioklasowej szkoły. Szkoła przechodziła różne koleje była m. in. Zbiorczą Szkołą Gminną. Ważnym wydarzeniem dla szkoły była uroczystość nadania Szkole imienia Powstańców Wielkopolskich i ufundowania sztandaru. Uroczystość ta miała miejsce 9 maja 1977r.Od tego czasu corocznie obchodzony jest Dzień Patrona Szkoły.

 

Przypada on zazwyczaj przed zakończeniem l okresu nauki. Mimo różnych przemian zachodzących w oświacie szkoła funkcjonuje nadal, składa się z 12 oddziałów, (które uczą się w dwóch budynkach szkolnych). W 30 rocznicę nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich 9 maja 2007 r. odbyła się w szkole uroczystość wręczenia nowego sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców.

Data dodania: 2018-08-08 13:03:00
Data edycji: 2019-10-22 20:39:48
Ilość wyświetleń: 2919

METEO

Dane meteorologiczne ze skrzynek umieszczonych na boisku szkolnym
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej