Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

„Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie, Jak Warszawa to w …” listopadzie…

„Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie, Jak Warszawa to w …” listopadzie…

„Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie,
Jak Warszawa to w ...” listopadzie...

 

     W połowie listopada uczniowie z klas 7 i 8 naszej szkoły odwiedzili stolicę. Trzydniowy wyjazd został zorganizowany w ramach ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”, w ramach którego część kosztów wycieczki pokryło Ministerstwo.

     Pomimo posępnej pory roku Warszawa zachwyciła wycieczkowiczów. Biuro turystyczne LIZA przygotowało dla młodzieży wiele atrakcji, które mogliśmy zwiedzić. Podziwialiśmy piękną panoramę stolicy z punktu widokowego na 33 piętrze Pałacu Kultury. Odwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytecką i wspaniałe przynależące do niej ogrody. Spacerując wśród biegających wiewiórek zachwycaliśmy się pięknem Łazienek Królewskich, w których odwiedziliśmy Fryderyka Chopina. Przy jego pomniku nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia, dla upamiętnienia tego spotkania. Odwiedziliśmy oranżerię, by podziwiać zgromadzone tam rzeźby, zaś przy pałacu na wodzie usłyszeliśmy szereg fantastycznych opowieści o samym budynku, obiadach czwartkowych i ciekawostkach z czasów króla Augusta Poniatowskiego. Prosto z Łazienek trafiliśmy na most, na którym swój początek miało Powstanie Listopadowe. Mostu strzeże pomnik króla Jana Sobieskiego na koniu, jeden z nielicznych zabytków, który nie ucierpiał podczas II wojny światowej.

     W ogromną zadumę wprowadziła nas wizyta na Cmentarzu Powstańców Warszawy – największym w Europie cmentarzu mogił zbiorowych. Tutaj pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” wysłuchaliśmy straszliwej historii Warszawy i Warszawiaków w czasie II wojny światowej, a zwłaszcza podczas Powstania Warszawskiego. Następnie zawitaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogliśmy poszerzyć swoje wiadomości o powstaniu.

    Równie pouczająca i fantastyczna okazała się wizyta w Zamku Królewskim. Szczególnie zachwyciła nas tutaj sala, w której mogliśmy zobaczyć bardzo cenny okaz muzealny – Konstytucję 3 Maja. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści o znajdujących się w Zamku obrazach dzieła Jana Matejki – m.in. „Rejtan”, „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja”, „Kazanie księdza Piotra Skargi”, a także o obrazach Canaletto, które posłużyły jako wzór do odbudowania Warszawy z powojennych zgliszczy. Spacer uliczkami Starego Miasta, wizyta przy pomniku Małego Powstańca i wieczorne wycieczki autokarowe najbardziej znanymi ulicami Warszawy pozostaną w pamięci naszych wycieczkowiczów.

   Fantastyczną przygodą okazała się wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Młodzież mogła samodzielnie przeprowadzić szereg doświadczeń, dzięki którym znalazła odpowiedź na wiele pytań towarzyszących nam każdego dnia w obcowaniu z siłami przyrody, zasadami fizyki, substancjami chemicznymi, i współczesną technologią.

   To był owocnie spędzony czas. Niejeden z nas jeszcze nieraz zawita do Warszawy. Bo... „jak przygoda, to tylko w Warszawie...”

 

Data dodania: 2021-12-05 20:19:10
Data edycji: 2021-12-09 10:51:06
Ilość wyświetleń: 984

METEO

Dane meteorologiczne ze skrzynek umieszczonych na boisku szkolnym
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej