Dzięki staraniom naszej szkoły uczniowie klas VI znaleźli się w nielicznym gronie szkół, którym udało się zakwalifikować do projektu „NIETOPERZYMY”. Jego organizatorem jest Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Podczas cyklu 3 wyjazdów, młodzież będzie miała okazję poznać życie niezwykłych ssaków, jakimi są nietoperze. Nasłuchy detektorem, kontakt z żywymi okazami, działania na rzecz czynnej ochrony gatunku to tylko kilka punktów programu, który będzie realizowany w trakcie projektu.
Nietoperze obrosły licznymi legendami i uprzedzeniami. Czasem budzą w nas niechęć lub lęk. Panują mity, że mogą wplątać się we włosy lub wypijać ludzką krew. Czy po cyklu zajęć uda się odczarować postrzeganie ich przez naszych uczniów? Czy zdobędą rzeczową wiedzę na ich temat? A może nawet zdołają je polubić? Już po pierwszych zajęciach, które odbyły się 11 kwietnia, wydaje się, że odpowiedź na te pytania będzie twierdząca.
Projekt jest realizowany na terenie przepięknego kompleksu zamkowo – parkowego w Gołuchowie. Zaleziono tam kilkanaście gatunków nietoperzy. Nasi uczniowie w bardzo atrakcyjnej formie zdobywali wiedzę o środowisku życia i zwyczajach tych ssaków. Piątkowe spotkania rozpoczęły się od niezwykle ciekawych prezentacji przybliżających uczniom informacje o tych zwierzętach. Większość zajęć odbywała się w formie aktywnych ćwiczeń, gier i zabaw na świeżym powietrzu. Dla każdego uczestnika tych spotkań nie jest już trudne pojęcie hibernacji czy echolokacji, którą zresztą przećwiczyli w formie zabawy. Ponadto uczniowie wcielali się w polujące na owady nietoperze i uciekali przed atakującymi je sowami. Konstruowali ze znalezionych w parku gałęzi, kamieni i liści sylwetki ptaków i ssaków. Niesamowicie emocjonująca była gra terenowa prowadzona w parku. Trzeba było wykazać się dobrą kondycją, spostrzegawczością i umiejętnością orientacji w terenie, aby ją ukończyć. Dodatkowo bardzo ciekawym elementem tych zajęć była wizyta na wystawie zwierząt chronionych, które występowały na terenie Gołuchowa i okolic. Oprócz żubrów, rysiów, głuszców i wielu innych zwierząt, była tam też ogromna czaszka wymarłego przed laty tura, znaleziona w okolicznych bagnach. Wielu emocji dostarczyło też uczniom, poszukiwanie za pomocą latarek, ukrytych w ciemnościach sylwetek nietoperzy. Na koniec uczniowie dostali bojowe zadanie domowe. Mają podzielić się zdobytymi informacjami na temat nietoperzy z pozostałymi uczniami w szkole np. w formie wystawy lub gazetki. To były rewelacyjne zajęcia... Zawierały ogrom wiedzy, ale podanej w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Niby zwykła... ale niezwykła lekcja biologii. Poza szkołą, w przepięknym terenie, w ruchu i z uśmiechem na twarzy. Niecierpliwie czekamy na następne wyjazdy w czerwcu i październiku.
Opiekunki: Dorota Dębek i Natalia Płachta
63-505 Doruchów
Kaliska 5