W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Podobnie jak w latach ubiegłych celebrowanie tego święta rozciągnięte zostało na cały tydzień (od 24 do 28 lutego)
W tym czasie wszyscy chętni uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w różnych aktywnościach związanych z językiem polskim. Pierwszego dnia na szkolnym korytarzu królowały słowa młodzieżowe z SIGMĄ – zwycięzcą plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2024 na czele. Pewnie wielu dorosłych tego dnia zwątpiło w swoje umiejętności językowe, za to młodzi ludzi bez problemu wypełnili krzyżówkę sprawdzającą znajomość tych słów.
Kolejnego dnia nasi uczniowie mogli poczuć się, jak prawdziwi poeci, gdyż ich zadaniem było stworzenie „lepiejów”. Zadanie bardzo spodobało się dzieciom. Tak bogatego zbioru tych form nie powstydziłaby się nawet sama Wisława Szymborska, twórczyni tego gatunku. Zadanie wyszło naszym twórcom tak dobrze, że ich dzieła zasługują na osobny wpis na naszej stronie.
Jeśli jednak ktoś nie odkrył w sobie talentu poetyckiego, mógł sprawdzić się w ortograficznych podchodach. W tym zadaniu należało wykazać się znajomością ortografii i umiejętnością wykorzystania poznanej zasady w praktyce oraz orientacją w przestrzeni szkolnej.
Następne zadanie nosiło nazwę „zakodowane lektury”. Uczniowie niczym poszukiwacze skarbów, musieli odszyfrować zakodowane słowa, były to tytuły poznanych w szkole książek. Okazało się, że ani szyfr rysunkowy, ani kryptogram nie stanowią żadnej trudności dla młodych ludzi z naszej szkoły.
Ostatnim zadaniem było wykonanie testu online związanego z interpunkcją. Dzieci miały możliwość sprawdzić swoje wiadomości z tego zakresu i poćwiczyć tę umiejętność, która zwykle sprawia im najwięcej trudności we wszystkich pracach pisemnych.
W czasie trwania Tygodnia Mowy Ojczystej odbył się też Konkurs Pięknego Pisania, który jak zawsze, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku jego formuła była jednak nieco inna – zadanie konkursowe polegało na napisaniu ozdobnym pismem związku frazeologicznego ze słowem „język”.
Tydzień Mowy Ojczystej organizowany był już po raz czwarty. Jednak uczniowie kolejny raz nie zawiedli, a ich zainteresowanie nawet przerosło nasze oczekiwania. I obyśmy zawsze pamiętali, że:
„…jest piękną polska mowa: jędrna, pachnąca, soczysta, melodyjna, kolorowa.”
L. Śmigielska, A. Grzegorczyk
63-505 Doruchów
Kaliska 5