Powstanie Wielkopolskie
27 grudnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dla naszej szkoły jest to jednocześnie dzień patrona, w którym pamiętamy o bohaterskich powstańcach - również tych, którzy pochodzili z naszego regionu. W ramach obchodów tego szczególnego dnia, uczniowie wykonali gazetkę okolicznościową, a klasy siódme wzięły udział w lekcjach on-line poświęconych tematyce powstańczej. Czworo reprezentantów naszej szkoły wzięło także udział w wojewódzkim konkursie fotograficznym pt. "Powstanie Wielkopolskie 1918 -1919 w moim obiektywie", który polegał na przedstawieniu i opisaniu miejsc związanych z powstaniem w naszym rejonie.
Powstanie Wielkopolskie na długo pozostanie w pamięci każdego Polaka. W Wielkopolsce 27. grudnia 1918 roku mieszkańcy Poznania i okolic postanowili bronić swojej umiłowanej „małej ojczyzny” przed hordą niemieckich żołnierzy, którzy byli tam sprowadzani nawet z linii frontu w celu pacyfikacji polskiego społeczeństwa. Po podpisaniu rozejmu w Compiegne zakończyły się działania na frontach I wojny światowej jednak dla Polaków nie oznaczało to zakończenia walk o formowanie granic odrodzonej Polski. W przypadku Wielkopolski już na początku grudnia Sejm Dzielnicowy debatował o sprawach ważnych dla wspomnianej dzielnicy. Niemcy jednak nie zamierzali w łatwy sposób oddać tak bogatego terytorium. Bezpośrednim impulsem, który wywołał powstańczą zawieruchę był przyjazd i przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego, który zatrzymał się w poznańskim hotelu „Bazar”. Paderewski był światowej sławy pianistą, który posiadał tzw. swobodny dostęp do prezydenta Stanów Zjednoczonych - Thomasa Woodrowa Wilsona. Dzięki swoim koneksjom nagłaśniał sprawę polską na arenie międzynarodowej. Zostało nawet ukute powiedzenie: „Paderewski starał się wygrać polską niepodległość na fortepianie”. Warto również wspomnieć o postaci Romana Dmowskiego, który godnie reprezentował sprawę polską na konferencji w Wersalu.
Dowódcą Powstania Wielkopolskiego został początkowo mjr Stanisław Taczak, a następnie gen. Józef Dowbor - Muśnicki. Walki objęły obszar niemal całej Wielkopolski. Powstańcy odróżniali się czapkami tzw. „rogatywkami”, do których przypinali orła oraz biało-czerwoną wstążkę. W rejonie powiatu ostrzeszowskiego do historii przeszedł płk Stanisław Thiel (dowódca) oraz powstańcy: Leon Nowak, Stefan Woźniak oraz jeden nieznany
z nazwiska i imienia powstaniec.
16 lutego 1919 roku podpisany został rozejm w Trewirze, który uznaje się za symboliczny koniec zwycięskiego powstania, choć pomniejsze walki z niemieckimi żołnierzami trwały jeszcze po tym fakcie.
Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 zalicza się do jednego z niewielu w dziejach naszej ojczyzny, które zakończyło się zwycięstwem Polaków. Warto podkreślić, że ten spontaniczny zryw Wielkopolan przerodził się w zwycięstwo nad okupantem dzięki dobrej organizacji wojskowej. Gdy do Wielkopolski przybył Józef Piłsudski, dziękował on ojcom tego wielkiego zwycięstwa. Podkreślił także, że dzielnica wielkopolska powinna być dobrym przykładem dla pozostałych rejonów Polski, w których trwały jeszcze spory graniczne. Formalnie odzyskana Wielkopolska znalazła się w granicach Polski po podpisaniu traktatu wersalskiego przez polską delegację oraz włączeniu tego regionu do Polski na mocy sejmu w lipcu 1919 roku.
63-505 Doruchów
Kaliska 5