W dniach 20 – 24 marca w naszej szkole odbywał się kolejny już Tydzień Mowy Ojczystej. Tegoroczne zadania związane były z promowaniem literatury klasycznej i dziedzictwa kulturowego Europy. Każdego dnia na uczniów czekały inne wyzwania. Dzieci wypełniały literackie bingo, tłumaczyły zwroty pochodzące z języka łacińskiego, a także rozpoznawały cytaty z utworów należących do klasyki literatury polskiej ukryte pod kodami QR. Chętni uczniowie mieli również okazję wziąć udział w dwóch konkursach – Konkursie Pięknego Pisania oraz Konkursie Kaligrafii.
W ramach obchodów tego tygodnia uczniowie uczestniczący w zajęciach koła teatralnego zaprezentowali przygotowane przez siebie przedstawienie pt. „Twardowski”, oparte na motywach legendy o panu Twardowskim oraz ballady Adama Mickiewicza - „Pani Twardowska”. Spektakl ten doskonale wpisał się w podjętą w tym roku tematykę. Obejrzeć go mogły wszystkie klasy wraz ze swoimi nauczycielami.
Ponadto w tym tygodniu każdy uczeń – spoglądając na gazetkę na szkolnym korytarzu – mógł dowiedzieć się, że wiele wyrazów używanych w codziennej polszczyźnie ma swoje korzenie w łacinie, ponieważ jest zapożyczeniem z tego właśnie języka. Zwrócono także uwagę na to, że język ciągle się zmienia i niektóre wyrazy wychodzą z użycia – stając się archaizmami. Dodatkową frajdą dla dzieci była możliwość zagłosowania na najciekawszy lub najzabawniejszy archaizm. Uczniom najbardziej spodobał się wyraz: NOCOWNIK (złodziej nocny).
Wszystkie te działania cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy chętnie brali udział w zaproponowanych zabawach. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie coraz bardziej dostrzegać będą piękno naszej ojczystej mowy i chętniej będą sięgać po utwory należące kanonu literatury klasycznej.
63-505 Doruchów
Kaliska 5