Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Tydzień Mowy Ojczystej 2024

Tydzień Mowy Ojczystej 2024

Tydzień Mowy Ojczystej

            W dniach od 26 lutego do 1 marca w naszej szkole odbywał się kolejny już Tydzień Mowy Ojczystej. Tegoroczne zadania związane były z promowaniem piękna i różnorodności języka polskiego, a także nawiązywały do utworów Czesława Miłosza – patrona roku 2024.

Każdego dnia na uczniów czekały inne wyzwania. Pierwszego dnia dzieci wykonywały ilustracje do wierszy Cz. Miłosza, kolejnego poznawały, czym są synonimy, antonimy, kolokwializmy i inne zwroty stanowiące bogactwo słownictwa polskiego oraz przyporządkowywały konkretne przykłady do odpowiednich kategorii. Środa była dniem nawiązującym do realizowanej w szkole innowacji „Słówko Tygodnia”. Uczniowie poznawali nowe – trudne słowa funkcjonujące w polszczyźnie i rozwiązywali krzyżówkę. Zasób słownictwa dzieci poszerzały również kolejnego dnia, gdy odgadywały związki frazeologiczne, do których ilustracje wygenerowała technologia AI. Na koniec nie mogło zabraknąć lektur obowiązkowych, do których nawiązywały udostępnione na korytarzu symbole – ikony.         

W ramach obchodów tego tygodnia chętni uczniowie mieli również okazję wziąć udział w dwóch konkursach – Konkursie Pięknego Pisania (przepisywano fragmenty wierszy Czesława Miłosza) oraz Konkursie Kaligrafii (kaligraficznym pismem pisano łacińskie sentencje).

Wszystkie te działania cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy chętnie brali udział w zaproponowanych zabawach, zdobywając w ten sposób atrakcyjne nagrody (np. zwolnienie z kartkówki z języka polskiego lub podpowiedź na sprawdzianie). Mamy nadzieję, że nasi uczniowie coraz bardziej dostrzegać będą piękno naszej ojczystej mowy, poszerzą zasób słownictwa i chętniej będą sięgać po utwory należące kanonu literatury pięknej.

 

Data dodania: 2024-03-05 22:30:11
Data edycji: 2024-03-13 20:29:19
Ilość wyświetleń: 66

METEO

Dane meteorologiczne ze skrzynek umieszczonych na boisku szkolnym
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej